EM på skøyter 2011 Generell informasjon Idrettsgren Hurtigløp på skøyter Arrangør International Skating Union Vertsby Klobenstein (it: Collalbo) Vertsland ItaliaArena(er) Arena Ritten Dato 7.-9. januar 2011 Deltakernasjoner 18 nasjoner (10 blant Kvinnene og 16 blant Herrene) Deltakere 52 løpere (23 Kvinner og 29 Herrer) Øvelser Allround Stor Firkamp(Herrer) Allround Liten Firkamp(Kvinner) 01 Martina Sáblíková , Ivan Skobrev Statistikk Rekorder 8 personlige rekorder, 31 sesongbeste tider
EM på skøyter 2011 , det 36. for kvinner og det 105. for menn , ble avholdt 7.-9. januar 2011 på Arena Ritten i Klobenstein (it: Collalbo), Italia, og ble vunnet av Martina Sáblíková, Tsjekkia for kvinner og Ivan Skobrev, Russland for herrer.
EM og VM allround på skøyter regnes av mange som de mest interessante skøyteløpene da løperne i den endelige resultatlisten rangeres etter summen av tidspoeng over fire distanser. Dette aspektet kommer i tillegg til kampen løper mot løper i par og rangering på hver enkeltdistanse som i enkeltdistansestevner. Tidspoeng beregnes slik at for eksempel 1 sekund på 500 meter tilsvarer 10 sekunder på 5000 meter som er 10 ganger så langt som 500 meter.
Sist en nordmann vant EM på skøyter for menn var da Johann Olav Koss ble europamester i 1991 .[1] Beste norske plassering i EM på skøyter for kvinner som har vært arrangert siden 1970 , dog ikke i årene 1975-1980, er Bjørg Eva Jensens 4.-plass i 1981 .
Startplasser 4 løpere 3 løpere 2 løpere Kvinner Nederland Tyskland, Norge, Polen, Russland, Tsjekkia Østerrike Menn Nederland Italia, Norge, Polen, Sverige Tyskland, Frankrike, Latvia, Russland
Andre nasjoner vil ha maksimum 1 løper for hvert kjønn. EM på skøyter 2011 vil ha betydning for hvilke nasjonskvoter som vil gjelde for neste sesongs EM på skøyter . Europa har denne sesongen en kvote på 14[2] plasser for damer og 15[2] plasser for menn til Allround-VM på skøyter 2011 i Calgary 12. - 13. februar 2011, ettersom EM på Skøyter 2011 også er en regional kvalifisering for det mesterskapet.
Tittelforsvarere fra EM på skøyter 2010 i Hamar i Norge er tsjekkiske Martina Sáblíková og nederlandske Sven Kramer . Sven Kramer skadet seg før denne sesongen, og konsentrerer seg allerede om neste sesong og vil derfor være uten sjanse til å forsvare fjorårets tittel. Blant favorittene for damer i forkant av mesterskapet stod det nok mest mellom fjorårets mester Martina Sábliková (Tsjekkia) og Ireen Wüst (Nederland), for herrer var Ivan Skobrev (Russland), Enrico Fabris (Italia), og de andre nederlenderne med Wouter Olde Heuvel i spissen.
For Norges del er EM 2011 ekstra interessant da Håvard Bøkko [3] regnes som en av favorittene til å bli europamester og at Ida Njåtun regnes som en av medaljekandidatene sammenlagt. De andre norske løperne som skal delta er Hege Bøkko og Mari Hemmer (med Maren Haugli som reserve) på spinnesiden,[4] og Henrik Christiansen og Sverre Lunde Pedersen [5] (med Fredrik van der Horst [6] og Kristian R. Fredriksen [7] som reserver) på sverdsiden. Det norske laget vil få med seg landslagstrener Jarle Pedersen , lagleder Øystein Haugen og fysioterapeut Michael Stöberl.
Program Hurtigløp på skøyter Program Fredag 7. januar Lørdag 8. januar Søndag 9. januar 500 meter herrer 5 000 meter herrer 500 meter damer 1 500 meter herrer 3 000 meter damer 1 500 meter damer 10 000 meter herrer 5 000 meter damer
Aktuelle rekorder pr 1. jan 2011 Verdensrekorder Menn Distanse Skøyteløper Tid Bane Dato 500 m Jeremy Wotherspoon 34,03 Salt Lake City 9. nov 2007 1500 m Shani Davis 1.41,04 Salt Lake City 11. des 2009 5000 m Sven Kramer 6.03,32 Calgary 17. nov 2007 10000 m Sven Kramer 12.41,69 Salt Lake City 10. mar 2007 Sammenlagt Shani Davis 145,742 Calgary 18.-19. mar 2006
Mesterskapsrekorder Menn Distanse Skøyteløper Tid Bane Dato 500 m Ådne Søndrål 35,72 Hamar 15. jan 2000 1500 m Enrico Fabris 1.44,72 Collalbo 13. jan 2007 5000 m Sven Kramer 6.11,78 Kolomna 12. nov 2008 10000 m Sven Kramer 13.00,16 Heerenveen 11. jan 2009 Sammenlagt Sven Kramer 147,716 Kolomna 12.-13. jan 2008
Bestenoteringer på utendørsbane Banerekorder Sammenlagt Kvinner Tall bak tid er plassering.
Plass Navn Nasjon 500m 3 000m 1 500m 5 000m Tidspoeng 01 Martina Sáblíková Tsjekkia 40,31 (5) 4.11,36 (1) 2.00,37 (2) 7.07,78 (1) 165,104 02 Ireen Wüst Nederland 40,49 (6) 4.13,40 (2) 1.59,61 (1) 7.18,70 (2) 166,463 03 Marrit Leenstra Nederland 39,98 (2) 4.17,66 (3) 2.00,95 (3) 7.28,06 (6) 168,045 4 Diane Valkenburg Nederland 41,05 (10) 4.19,51 (4) 2.01,49 (4) 7.24,69 (3) 169,266 5 Jorien Voorhuis Nederland 40,56 (7) 4.21,04 (6) 2.02,04 (5) 7.28,48 (7) 169,594 6 Jekaterina Lobysjeva Russland 40,13 (3) 4.24,08 (8) 2.02,70 (6) 7.36,44 (10) 170,687 7 Mari Hemmer Norge 41,71 (14) 4.20,95 (5) 2.05,86 (14) 7.26,62 (4) 171,816 8 Ida Njåtun Norge 40,75 (8) 4.24,29 (10) 2.05,45 (12) 7.35,37 (9) 172,151 9 Luiza Złotkowska Polen 41,20 (12) 4.25,15 (12) 2.05,43 (11) 7.31,49 (8) 172,350 10 Karolína Erbanová Tsjekkia 39,29 (1) 4.31,54 (19) 2.03,88 (7) 7.56,37 (12) 173,476 11 Anna Rokita Østerrike 41,98 (15) 4.23,21 (7) 2.09,82 (19) 7.27,40 (5) 173,861 12 Julija Skokova Russland 40,27 (4) 4.31,44 (18) 2.04,05 (8) 7.53,77 (11) 174,237 NC13 Hege Bøkko Norge 40,56 (7) 4.30,13 (17) 2.04,85 (10) 127,197 NC14 Isabell Ost Tyskland 42,16 (18) 4.24,98 (11) 2.05,58 (13) 128,183 NC15 Jennifer Bay Tyskland 42,08 (17) 4.24,15 (9) 2.07,01 (16) 128,441 NC16 Karolina Domanska-Ksyt Polen 41,52 (13) 4.32,93 (20) 2.06,90 (15) 129,308 NC17 Natalia Czerwonka Polen 41,15 (11) 4.29,46 (14) 2.10,04 (20) 129,406 NC18 Bente Kraus Tyskland 43,20 (21) 4.29,49 (15) 2.09,10 (18) 131,148 NC19 Kateřina Novotná Tsjekkia 42,27 (20) 4.36,09 (21) 2.09,00 (17) 131,285 NC20 Tatjana Mikhailova Belarus 41,98 (15) 4.38,82 (22) 2.10,17 (21) 131,840 NC21 Cathrine Grage Danmark 44,55 (22) 4.28,66 (13) 2.12,30 (22) 133,426 NC22 Ágota Tóth Ungarn 42,25 (19) 4.43,83 (23) 2.15,28 (23) 134,648 NC23 Jekaterina Sjikhova Russland 62,73* (23) 4.29,59 (16) 2.04,40 (9) 149,127
* = med fall p = tiden er ny personlig rekord NC = ikke kvalifisert til 5 000 m
Menn Tall bak tid er plassering.
Plass Navn Nasjon 500m 5 000m 1 500m 10 000m Tidspoeng 01 Ivan Skobrev Russland 36,67 (5) 6.30,01 (1) 1.52,52 (2) 13.39,80 (1) 154,167 02 Jan Blokhuijsen Nederland 36,33 (2) 6.32,21 (4) 1.52,95 (5) 13.41,44 (3) 154,273 03 Koen Verweij Nederland 36,56 (3) 6.30,49 (2) 1.53,07 (6) 13.47,79 (4) 154,688 4 Wouter Olde Heuvel Nederland 37,12 (9) 6.31,14 (3) 1.52,72 (3) 13.40,18 (2) 154,816 5 Håvard Bøkko Norge 36,65 (4) 6.32,70 (5) 1.52,12 (1) 13.51,16 (5) 154,851[8] 6 Sverre Lunde Pedersen Norge 37,17 (10) p 6.38,12 (7) 1.53,85 (8) 14.16,16 (6) p 157,740[8] 7 Alexis Contin Frankrike 37,76 (17) 6.39,08 (8) 1.53,99 (9) 14.16,62 (7) 158,495 8 Konrad Niedźwiedzki Polen 36,04 (1) 6.54,67 (17) 1.54,06 (12) 14.30,75 (10) 159,064 9 Pavel Bajnov Russland 36,96 (6) 6.49,74 (15) 1.53,76 (7) 14.25,72 (9) 159,140 10 Henrik Christiansen Norge 38,20 (22) 6.41,21 (9) 1.54,62 (14) 14.17,24 (8) 159,389 11 Renz Rotteveel Nederland 37,37 (13) 6.37,51 (6) 1.55,90 (23) 14.33,83 (11) 159,445 12 Enrico Fabris Italia 37,23 (11) 6.43,06 (10) 1.54,69 (16) NS 115,766 NC13 Zbigniew Bródka Polen 37,05 (8) 6.56,02 (20) 1.52,89 (4) 116,282 NC14 Robert Lehmann Tyskland 37,28 (12) 6.48,57 (13) 1.55,18 (21) 116,530 NC15 Joel Eriksson Sverige 36,98 (7) 6.55,11 (19) 1.54,14 (13) 116,537 NC16 Haralds Silovs Latvia 37,38 (14) 6.48,64 (14) 1.55,03 (20) 116,587 NC17 Luca Stefani Italia 37,79 (19) 6.47,71 (11) 1.54,83 (17) 116,837 NC18 Roland Cieślak Polen 38,02 (21) 6.51,85 (16) 1.54,83 (17) 117,481 NC19 Bart Swings Belgia 38,97 (26) p 6.48,09 (12) 1.53,99 (9) p 117,775 NC20 Vitaly Mikhailov Belarus 37,43 (15) 7.00,63 (25) 1.54,88 (19) 117,786 NC21 Tobias Schneider Tyskland 37,81 (20) 6.57,58 (21) 1.54,68 (15) 117,794 NC22 Milan Sáblik Tsjekkia 37,75 (16) 6.58,24 (23) 1.55,30 (22) 118,007 NC23 Benjamin Macé Frankrike 38,46 (24) 6.59,31 (24) 1.54,05 (11) 118,407 NC24 Marco Cignini Italia 38,45 (23) 6.55,04 (18) 1.56,96 (24) 118,940 NC25 Roger Schneider Sveits 39,32 (27) 6.57,60 (22) NQ 81,080 NC26 Daniel Friberg Sverige 37,76 (17) 7.13,82 (28) NQ 81,142 NC27 Christian Pichler Østerrike 39,36 (28) 7.02,42 (27) NQ 81,602 NC28 Marian Christian Ion Romania 39,59 (29) 7.01,23 (26) NQ 81,713 NC29 Niko Räsänen Finland 38,92 (25) 7.24,57 (29) NQ 83,377
p = tiden er ny personlig rekord NQ = ikke kvalifisert til 1 500 m NC = ikke kvalifisert til 10 000 m NS = ikke startet Dag 1 500 meter menn Plass Navn Nasjon Tid 1 Konrad Niedźwiedzki Polen 36,04 2 Jan Blokhuijsen Nederland 36,33 3 Koen Verweij Nederland 36,56 4 Håvard Bøkko Norge 36,65 5 Ivan Skobrev Russland 36,67 6 Pavel Bajnov Russland 36,96 p 7 Joel Eriksson Sverige 36,98 8 Zbigniew Bródka Polen 37,05 9 Wouter Olde Heuvel Nederland 37,12 10 Sverre Lunde Pedersen Norge 37,17 p 11 Enrico Fabris Italia 37,23 12 Robert Lehmann Tyskland 37,28 22 Henrik Christiansen Norge 38,20
p = tiden er ny personlig rekord
5000 meter menn Plass Navn Nasjon Tid 1 Ivan Skobrev Russland 6.30,01 2 Koen Verweij Nederland 6.30,50 3 Wouter Olde Heuvel Nederland 6.31,14 4 Jan Blokhuijsen Nederland 6.32,21 5 Håvard Bøkko Norge 6.32,70 6 Renz Rotteveel Nederland 6.37,51 7 Sverre Lunde Pedersen Norge 6.38,12 8 Alexis Contin Frankrike 6.39,08 9 Henrik Christiansen Norge 6.41,21 10 Enrico Fabris Italia 6.43,06 11 Luca Stefani Italia 6.47,71 12 Bart Swings Belgia 6.48,09
Dag 2 500 meter kvinner Starten for 500m kvinner ble utsatt kort tid på grunn av feil på tidtager-anlegget.
Plass Navn Nasjon Tid 1 Karolína Erbanová Tsjekkia 39,29 2 Marrit Leenstra Nederland 39,98 3 Jekaterina Lobysjeva Russland 40,13 4 Julija Skokova Russland 40,27 5 Martina Sáblíková Tsjekkia 40,31 6 Ireen Wüst Nederland 40,49 7 Jorien Voorhuis Nederland 40,56 7 Hege Bøkko Norge 40,56 9 Ida Njåtun Norge 40,75 10 Diane Valkenburg Nederland 41,05 11 Natalia Czerwonka Polen 41,15 12 Luiza Złotkowska Polen 41,20 14 Mari Hemmer Norge 41,71
1 500 meter menn Plass Navn Nasjon Tid 1 Håvard Bøkko Norge 1.52,12 2 Ivan Skobrev Russland 1.52,52 3 Wouter Olde Heuvel Nederland 1.52,72 4 Zbigniew Bródka Polen 1.52,89 5 Jan Blokhuijsen Nederland 1.52,95 6 Koen Verweij Nederland 1.53,07 7 Pavel Bajnov Russland 1.53,76 8 Sverre Lunde Pedersen Norge 1.53,85 9 Alexis Contin Frankrike 1.53,99 9 Bart Swings Belgia 1.53,99 p 11 Benjamin Macé Frankrike 1.54,05 12 Konrad Niedźwiedzki Polen 1.54,06 14 Henrik Christiansen Norge 1.54,62
p = tiden er ny personlig rekord
3000 meter kvinner Plass Navn Nasjon Tid 1 Martina Sáblíková Tsjekkia 4.11,36 2 Ireen Wüst Nederland 4.13,40 3 Marrit Leenstra Nederland 4.17,66 4 Diane Valkenburg Nederland 4.19,51 5 Mari Hemmer Norge 4.20,95[9] 6 Jorien Voorhuis Nederland 4.21,04 7 Anna Rokita Østerrike 4.23,21 8 Jekaterina Lobysjeva Russland 4.24,08 9 Jennifer Bay Tyskland 4.24,15 10 Ida Njåtun Norge 4.24,29 11 Isabell Ost Tyskland 4.24,98 12 Luiza Złotkowska Polen 4.25,15 17 Hege Bøkko Norge 4.30,13
Dag 3 1 500 meter kvinner Plass Navn Nasjon Tid 1 Ireen Wüst Nederland 1.59,61 2 Martina Sáblíková Tsjekkia 2.00,37 3 Marrit Leenstra Nederland 2.00,95 4 Diane Valkenburg Nederland 2.01,49 5 Jorien Voorhuis Nederland 2.02,04 6 Jekaterina Lobysjeva Russland 2.02,70 7 Karolína Erbanová Tsjekkia 2.03,88 8 Julija Skokova Russland 2.04,05 9 Jekaterina Sjikhova Russland 2.04,40 10 Hege Bøkko Norge 2.04,85 11 Luiza Złotkowska Polen 2.05,43 12 Ida Njåtun Norge 2.05,45 14 Mari Hemmer Norge 2.05,86
10 000 meter menn Plass Navn Nasjon Tid 1 Ivan Skobrev Russland 13.39,80 2 Wouter Olde Heuvel Nederland 13.40,18 3 Jan Blokhuijsen Nederland 13.41,44 4 Koen Verweij Nederland 13.47,79 5 Håvard Bøkko Norge 13.51,16 6 Sverre Lunde Pedersen Norge 14.16,16 p 7 Alexis Contin Frankrike 14.16,62 8 Henrik Christiansen Norge 14.17,24 9 Pavel Bajnov Russland 14.25,72 10 Konrad Niedźwiedzki Polen 14.30,75 11 Renz Rotteveel Nederland 14.33,83 12 Enrico Fabris Italia NS
p = tiden er ny personlig rekord NS = ikke startet
5 000 meter kvinner Plass Navn Nasjon Tid 1 Martina Sáblíková Tsjekkia 7.07,78 2 Ireen Wüst Nederland 7.18,70 3 Diane Valkenburg Nederland 7.24,69 4 Mari Hemmer Norge 7.26,62 5 Anna Rokita Østerrike 7.27,40 6 Marrit Leenstra Nederland 7.28,06 7 Jorien Voorhuis Nederland 7.28,48 8 Luiza Złotkowska Polen 7.31,49 9 Ida Njåtun Norge 7.35,37 10 Jekaterina Lobysjeva Russland 7.36,44 11 Julija Skokova Russland 7.53,77 12 Karolína Erbanová Tsjekkia 7.56,37
Funksjonærer Overdommer var Daniel Cabelduc , Sverige for kvinnene og Jacques De Koning, Nederland for mennene. Startere var Jannie Smegen, Nederland og Klaus Dieter Kaergel, Tyskland for kvinnene og Jouko Vesterlund, Finland og Trond Ratdal, Norge for mennene. Referanser ^ http://www.nrksport.no/skoyter/1.7448727 ^ a b http://www.skoytesport.no/filarkiv/artikler/2011/inzell_2011-01-03.htm ^ http://dt.no/sport/bokko-nermer-seg-em-formen-1.5901994 ^ http://dt.no/sport/bokko-tok-bronse-1.5901679 ^ http://www.ba.no/sport/vinteridrett/article5421088.ece ^ http://tb.no/sport/em-glapp-for-fredrik-1.5901920 ^ http://dt.no/sport/gratulert-av-landslagstreneren-1.5901897 ^ a b http://www.nrksport.no/skoyter/1.7455805 ^ http://nrksport.no/skoyter/1.7454893 Eksterne lenker (en) Offisiell arrangørside Arena Ritten også tilgjengelig på tysk og italiensk. (no) Norges Skøyteforbunds EM-Meny Arkivert 4. mars 2016 hos Wayback Machine . (en) ISU's offisielle side for resultater (nl) Meijco.nl Bilder fra EM 2011 (de) SpeedskatingNews.info tilbakeblikk på EM-historien
Adskilte europamesterskap i allround, menn og kvinner - frem til og med 1988/1989-sesongen. Felles europamesterskap i allround sammen med menn - fra og med 1989/1990-sesongen. Nytt format fra og med 2016/17-sesongen, utvidet med sprint-mesterskap samtidig med allroundmesterskap kun i oddetallsår og kun enkeltdistansemesterskap i partallsår. Allround : Mini firkamp (1970–1974, 1981–1982) –> Liten firkamp (1983– ) 0 / 0 Sprint : Sprint firkamp (2017– ) 0 / 0 Enkeltdistanser : (2018– )
Off. EM (allround) Off. EM Allround Off. EM Sprint Off. EM Enkeltdistanser, med fellestart og lagkonkurranser
500 m 1 000 m 1 500 m 3 000 m Fellesstart Lagsprint 2018 : Russland (Golikova , Fatkulina , Kazelina , (Sjikhova ) ) 2020 : Russland (Golikova , Fatkulina , Katsjanova , (Sjikhova ) ) 2022 : Polen (Wójcik , Ziomek , Bosiek , (Kaczmarek) ) 2024 : Nederland (Fledderus , Kok , A. Rijpma-de Jong , (Grevelt) ) 2026 : TBD Lagtempo 2018 : Nederland (Leenstra , L. van Beek , Wijfje , (L. de Vries) ) 2020 : Nederland (Wüst , Wijfje , A. de Jong , (Achtereekte ) ) 2022 : Nederland (Wüst , A. de Jong , Schouten , (Groenewoud ) ) 2024 : Nederland (Beune , Schouten , Groenewoud , (Dul ) ) 2026 : TBD
Løpere i kursiv og (parentes) var ubrukte reserver på lagene i respektive øvelser.0 / 0 Europamesterskapsrekorder i hurtigløp på skøyter for kvinner (1970–1974, 1981– )
Adskilte europamesterskap i allround, menn og kvinner - frem til og med 1988/1989-sesongen. Felles europamesterskap i allround sammen med kvinner - fra og med 1989/1990-sesongen. Nytt format fra og med 2016/17-sesongen, utvidet med sprint-mesterskap samtidig med allroundmesterskap kun i oddetallsår og kun enkeltdistansemesterskap i partallsår. Allround : Stor firkamp 0 / 0 Sprint : Sprint firkamp (2017– ) 0 / 0 Enkeltdistanser : (2018– )
Uoff. EM Off. EM (allround) Off. EM Allround Off. EM Sprint Off. EM Enkeltdistanser, med fellestart og lagkonkurranser
500 m 1 000 m 1 500 m 5 000 m Fellesstart Lagsprint 2018 : Russland (Murasjov , Kulizjnikov , Juskov , (Jesin ) ) 2020 : Russland (Murasjov , Musjtakov , Kulizjnikov , (Arefjev ) ) 2022 : Nederland (Scheperkamp , Verbij , Snel, (Krol ) ) 2024 : Polen (Kania , Michalski , Żurek , (Wojtakowski) ) 2026 : TBD Lagtempo 2018 : Nederland (Blokhuijsen , Bosker , Schouten, (Krol ) ) 2020 : Nederland (Roest , Bosker , Kramer , (Verweij ) ) 2022 : Nederland (Kramer , Bosker , Roest ) 2024 : Norge (Eitrem , Kongshaug , Lunde Pedersen , (Engebråten ) ) 2026 : TBD
Løpere i kursiv og (parentes) var ubrukte reserver på lagene i respektive øvelser.
Autoritetsdata