19. ceremonia wręczenia Orłów
Data | 20 marca 2017 | ||
---|---|---|---|
Miejsce | |||
Prowadzenie | |||
Czas trwania | 130 minut | ||
Stacja telewizyjna | Canal+ | ||
Nawigacja | |||
|
19. ceremonia wręczenia Orłów za rok 2016, odbyła się 20 marca 2017 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Galę wręczenia nagród poprowadziła po raz drugi Grażyna Torbicka[1].
Ogłoszenie nominacji nastąpiło 7 lutego 2017 roku. Polskie Nagrody Filmowe zostały wręczone w 19 kategoriach[2]. Po raz pierwszy ceremonia nie była transmitowana przez Telewizję Polską a przez telewizję Canal+[2].
Do tej edycji Orłów kandydowało 51 polskich filmów (oraz ich twórcy), które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku, były filmami kinowymi trwającymi co najmniej 70 minut oraz były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach. W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny członkowie Akademii wybierali spośród 92 filmów a w kategorii serial fabularny w konkursie startowało 10 seriali.
Laureaci i nominowani
- Laureaci nagród są wyróżnieni wytłuszczeniem
Najlepszy film
- Wojciech Smarzowski – Wołyń
- Maciej Pieprzyca – Jestem mordercą
- Jan P. Matuszyński – Ostatnia rodzina
Najlepszy film europejski
(Kraj produkcji • Reżyser – Film)
- • László Nemes – Syn Szawła
- • Stephen Frears – Boska Florence
- • Ken Loach – Ja, Daniel Blake
Najlepszy film dokumentalny
- Anna Zamecka – Komunia
- Wojciech Staroń – Bracia
- Karolina Bielawska – Mów mi Marianna
Najlepszy filmowy serial fabularny
- Łukasz Palkowski – Belfer
- Monika Strzępka – Artyści
- Wojciech Adamczyk – Ranczo
Najlepsza reżyseria
- Wojciech Smarzowski – Wołyń
Najlepszy scenariusz
Najlepsza główna rola kobieca
Najlepsza główna rola męska
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
- Agata Kulesza – Jestem mordercą
- Agata Buzek – Niewinne
- Izabela Kuna – Wołyń
Najlepsza drugoplanowa rola męska
Najlepsze zdjęcia
- Piotr Sobociński jr. – Wołyń
- Paweł Dyllus – Jestem mordercą
- Jerzy Zieliński – Letnie przesilenie
- Kacper Fertacz – Ostatnia rodzina
Najlepsza muzyka
- Mikołaj Trzaska – Wołyń
- Bartłomiej Gliniak – Na granicy
- Maciej Zieliński – Sługi boże
Najlepsza scenografia
- Marek Zawierucha – Wołyń
- Joanna Wójcik – Jestem mordercą
- Joanna Macha – Niewinne
- Jagna Janicka – Ostatnia rodzina
Najlepsze kostiumy
- Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska – Wołyń
- Aleksandra Staszko – Baby Bump
- Emilia Czartoryska – Ostatnia rodzina
Najlepszy montaż
- Paweł Laskowski – Wołyń
- Leszek Starzyński – Jestem mordercą
- Agnieszka Glińska, Anna Zamecka, Wojciech Janas – Komunia
- Dorota Wardęszkiewicz – Wszystkie nieprzespane noce
- Beata Walentowska – Zjednoczone stany miłości
Najlepszy dźwięk
- Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela – Wołyń
- Marek Wronko – #WszystkoGra
- Andrzej Lewandowski, Małgorzata Lewandowska – Sprawiedliwy
Odkrycie roku
- Jan P. Matuszyński − Ostatnia rodzina (Reżyseria)
- Anna Zamecka – Komunia (Reżyseria)
- Michalina Łabacz – Wołyń (Rola kobieca)
Nagroda za osiągnięcia życia
- Sylwester Chęciński (nagroda przyznana 7 marca 2017)
Nagroda Publiczności
- Wojciech Smarzowski – Wołyń
Podsumowanie liczby nominacji
(Ograniczenie do dwóch nominacji)[a]
- 14: Wołyń
- 10: Ostatnia rodzina
- 9: Jestem mordercą
- 3: Komunia
- 2: Niewinne
Podsumowanie liczby nagród
(Ograniczenie do dwóch nominacji)
- 9: Wołyń
- 4: Ostatnia rodzina
- 2: Jestem mordercą
Uwagi
- ↑ Nie uwzględniono nominacji do kategorii Nagroda publiczności która jest kopią kategorii Najlepszy film
Przypisy
- p
- d
- e