Aruncarea discului
Aruncarea discului este o probă de atletism.
Medalii obținute la jocurile olimpice
Masculin
Olimpiada | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1896 | Robert Garrett (USA) | Panayotis Paraskevopoulos (GRE) | Sotirios Versis (GRE) |
1900 | Rudolf Bauer (HUN) | František Janda-Suk (BOH) | Richard Sheldon (USA) |
1904 | Martin Sheridan (USA) | Ralph Rose (USA) | Nikolaos Georgandas (GRE) |
1906 | Martin Sheridan (USA) | Nikolaos Georgandas (GRE) | Verner Järvinen (FIN) |
1908 | Martin Sheridan (USA) | Merritt Giffin (USA) | Marquis Horr (USA) |
1912 | Armas Taipale (FIN) | Richard Byrd (USA) | James Duncan (USA) |
1920 | Elmer Niklander (FIN) | Armas Taipale (FIN) | Gus Pope (USA) |
1924 | Clarence Houser (USA) | Vilho Niittymaa (FIN) | Thomas Lieb (USA) |
1928 | Clarence Houser (USA) | Antero Kivi (FIN) | James Corson (USA) |
1932 | John Anderson (USA) | Henri LaBorde (USA) | Paul Winter (FRA) |
1936 | Ken Carpenter (USA) | Gordon Dunn (USA) | Giorgio Oberweger (ITA) |
1948 | Adolfo Consolini (ITA) | Giuseppe Tosi (ITA) | Fortune Gordien (USA) |
1952 | Sim Iness (USA) | Adolfo Consolini (ITA) | Jim Dillion (USA) |
1956 | Al Oerter (USA) | Fortune Gordien (USA) | Des Koch (USA) |
1960 | Al Oerter (USA) | Rink Babka (USA) | Dick Cochran (USA) |
1964 | Al Oerter (USA) | Ludvík Danek (TCH) | Dave Weill (USA) |
1968 | Al Oerter (USA) | Lothar Milde (GDR) | Ludvík Danek (TCH) |
1972 | Ludvík Danek (TCH) | Jay Silvester (USA) | Ricky Bruch (SWE) |
1976 | Mac Wilkins (USA) | Wolfgang Schmidt GDR) | John Powell (USA) |
1980 | Wiktor Raschtschupkin (URS) | Imrich Bugár (TCH) | Luis Delís (CUB) |
1984 | Rolf Danneberg (FRG) | Mac Wilkins (USA) | John Powell (USA) |
1988 | Jürgen Schult (GDR) | Romas Ubartas (URS) | Rolf Danneberg (FRG) |
1992 | Romas Ubartas (LTU) | Jürgen Schult (GER) | Roberto Moya (CUB) |
1996 | Lars Riedel (GER) | Wladimir Dubrowschtschik (BLR) | Wassili Kaptjuch (BLR) |
2000 | Virgilijus Alekna (LTU) | Lars Riedel (GER) | Frantz Kruger (RSA) |
2004 | Virgilijus Alekna (LTU) | Zoltan Kovago (HUN) | Aleksander Tammert (EST) |
2008 | Gerd Kanter (EST) | Piotr Malachowski (POL) | Virgilijus Alekna (LTU) |
Feminin
Olimpiada | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1928 | Halina Konopacka (POL) | Lillian Copeland (USA) | Ruth Svedberg (SWE) |
1932 | Lillian Copeland (USA) | Ruth Osborn (USA) | Jadwiga Wajs (POL) |
1936 | Gisela Mauermayer (GER) | Jadwiga Wajs (POL) | Paula Mollenhauer (GER) |
1948 | Micheline Ostermeyer (FRA) | Edera Gentile (ITA) | Jacqueline Mazéas (FRA) |
1952 | Nina Romaschkowa (URS) | Jelisaweta Bagrianzewa (URS) | Nina Dumbadse (URS) |
1956 | Olga Fikotová (TCH) | Irina Begljakowa (URS) | Nina Romaschkowa (URS) |
1960 | Nina Romaschkowa (URS) | Tamara Press (URS) | Lia Manoliu (ROM) |
1964 | Tamara Press (URS) | Ingrid Lotz (EUA)/(GDR) | Lia Manoliu (ROM) |
1968 | Lia Manoliu (ROM) | Liesel Westermann (FRG) | Jolán Kleiber (HUN) |
1972 | Faina Melnik (URS) | Argentina Menis (ROM) | Vasilka Stoeva (BUL) |
1976 | Evelin Schlaak (GDR) | Maria Vergova (BUL) | Gabriele Hinzmann (GDR) |
1980 | Evelin Jahl (GDR) | Maria Petkowa (BUL) | Tatjana Lesowaja (URS) |
1984 | Ria Stalman (HOL) | Leslie Deniz (USA) | Florența Crăciunescu (ROM) |
1988 | Martina Hellmann (GDR) | Diana Gansky (GDR) | Țvetanka Hristova (BUL) |
1992 | Maritza Martén (CUB) | Țvetanka Hristova (BUL) | Daniela Costian (ROM) |
1996 | Ilke Wyludda (GER) | Natalja Sadowa (RUS) | Elina Zverava (BLR) |
2000 | Elina Zverava (BLR) | Anastasia Kelesidou (GRE) | Irina Iatceanka (BLR) |
2004 | Natalia Sadova (RUS) | Anastasia Kelesidou (GRE) | Irina Iatceanka (BLR) |
2008 | Stephanie Brown Trafton (USA) | Yarelis Barrios (CUB) | Olena Antonova (UKR) |
Medalii obținute la campionatele mondiale
Masculin
Olimpiada | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1983 | Imrich Bugar (TCH) | Luis Delis (CUB) | Gejza Valent (TCH) |
1987 | Jürgen Schult (GDR) | John Powell (USA) | Luis Delis (CUB) |
1991 | Lars Riedel (GER) | Erik de Bruin (NED) | Attila Horvath (HUN) |
1993 | Lars Riedel (GER) | Dmitri Schewtschenko (RUS) | Jürgen Schult (GER) |
1995 | Lars Riedel (GER) | Wladimir Dubrowschtschik (BLR) | Wassili Kaptschuk (BLR) |
1997 | Lars Riedel (GER) | Virgilijus Alekna (LTU) | Jürgen Schult (GER) |
1999 | Anthony Washington (USA) | Jürgen Schult (GER) | Lars Riedel (GER) |
2001 | Lars Riedel (GER) | Virgilijus Alekna (LTU) | Michael Möllenbeck (GER) |
2003 | Virgilijus Alekna (LTU) | Robert Fazekas (HUN) | Wassili Kaptjuch (BLR) |
2005 | Virgilijus Alekna (LTU) | Gerd Kanter (EST) | Michael Möllenbeck (GER) |
2007 | Gerd Kanter (EST) | Robert Harting (GER) | Rutger Smith (NED) |
2009 | Robert Harting (GER) | Piotr Malachowski (POL) | Gerd Kanter (EST) |
Feminin
Olimpiada | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1983 | Martina Opitz (GDR) | Galina Muraschowa (URS) | Maria Petkowa (BUL) |
1987 | Martina Hellmann (GDR) | Diana Gansky (GDR) | Țvetanka Hristova (BUL) |
1991 | Țvetanka Hristova (BUL) | Ilke Wyludda (GER) | Laryssa Mychaltschenko (URS) |
1993 | Olga Cerneavskaia (RUS) | Daniela Costian (AUS) | Min Chunfeng (CHN) |
1995 | Elina Zverava (BLR) | Ilke Wyludda (GER) | Olga Cerneavskaia (RUS) |
1997 | Beatrice Faumuina (NZL) | Elina Zverava (BLR) | Natalia Sadova (RUS) |
1999 | Franka Dietzsch (GER) | Anastasia Kelesidou (GRE) | Nicoleta Grasu (ROM) |
2001 | Elina Zverava (BLR) | Nicoleta Grasu (ROM) | Anastasia Kelesidou (GRE) |
2003 | Irina Iatceanka (BLR) | Anastasia Kelesidou (GRE) | Ekaterini Vongoli (GRE) |
2005 | Franka Dietzsch (GER) | Natalia Sadova (RUS) | Vera Pospisilova-Cechlova (CZE) |
2007 | Franka Dietzsch (GER) | Daria Pischtschalnikova (RUS) | Yarelis Barrios (CUB) |
2009 | Dani Samuels (AUS) | Yarelis Barrios (CUB) | Nicoleta Grasu (ROU) |
Evoluția recordului mondial
Masculin
Distanță (m) | Atlet | Țară | Dată | Loc |
---|---|---|---|---|
47,58 | James Duncan | USA | 27.05.1912 | New York City |
47,61 | Thomas Lieb | USA | 14.09.1924 | Chicago |
47,89 | Glenn Hartranft | USA | 02.05.1925 | San Francisco |
48,20 | Bud Houser | USA | 02.04.1926 | Palo Alto |
49,90 | Eric Krenz | USA | 09.03.1929 | Palo Alto |
51,03 | Eric Krenz | USA | 17.05.1930 | Palo Alto |
51,73 | Paul Jessup | USA | 23.08.1930 | Pittsburgh |
52,42 | Harald Andersson | SWE | 25.08.1934 | Oslo |
53,10 | Willy Schröder | GER | 28.04.1935 | Magdeburg |
53,26 | Archibald Harris | USA | 20.06.1941 | Palo Alto |
53,34 | Adolfo Consolini | ITA | 26.10.1941 | Milano |
54,23 | Adolfo Consolini | ITA | 14.04.1946 | Milano |
54,93 | Robert Fitch | USA | 08.06.1946 | Minneapolis |
55,33 | Adolfo Consolini | ITA | 10.10.1948 | Milano |
56,46 | Fortune Gordien | USA | 09.07.1949 | Lisabona |
56,97 | Fortune Gordien | USA | 14.08.1949 | Hämeenlinna |
57,93 | Sam Iness | USA | 20.06.1953 | Lincoln |
58,10 | Fortune Gordien | USA | 11.07.1953 | Pasadena |
59,28 | Fortune Gordien | USA | 22.08.1953 | Pasadena |
59,91 | Edmund Piatkowski | POL | 14.06.1959 | Varșovia |
59,91 | Richard Babka | USA | 12.08.1960 | Walnut |
60,56 | Jay Silvester | USA | 11.08.1961 | Frankfurt am Main |
60,72 | Jay Silvester | USA | 20.08.1961 | Brüssel |
61,10 | Al Oerter | USA | 18.05.1962 | Los Angeles |
61,64 | Wladimir Trusenjew | URS | 04.06.1962 | Leningrad |
62,45 | Al Oerter | USA | 01.07.1962 | Chicago |
62,62 | Al Oerter | USA | 27.04.1963 | Walnut |
62,94 | Al Oerter | USA | 25.04.1964 | Walnut |
64,55 | Ludvik Danek | TCH | 02.08.1964 | Turnov |
65,22 | Ludvik Danek | TCH | 12.10.1965 | Sokolov |
66,54 | Jay Silvester | USA | 25.05.1968 | Modesto |
68,40 | Jay Silvester | USA | 18.09.1968 | Reno |
68,40 | Ricky Bruch | SWE | 05.07.1972 | Stockholm |
68,48 | John van Reenen | RSA | 14.03.1975 | Stellenbosch |
69,08 | John Powell | USA | 03.05.1975 | Long Beach |
69,18 | Mac Wilkins | USA | 24.04.1976 | Walnut |
69,80 | Mac Wilkins | USA | 01.05.1976 | San José |
70,24 | Mac Wilkins | USA | 01.05.1976 | San José |
70,86 | Mac Wilkins | USA | 01.05.1976 | San José |
71,16 | Wolfgang Schmidt | GDR | 09.08.1978 | Berlin |
71,86 | Juri Dumtschew | URS | 29.05.1983 | Moscova |
74,08 | Jürgen Schult | GDR | 06.06.1986 | Neubrandenburg |
Feminin
Distanță (m) | Atletă | Țară | Dată | Loc |
---|---|---|---|---|
27,39 * | Yvonne Tembouret | FRA | 23.09.1923 | Paris |
27,70 * | Lucie Petit | FRA | 14.07.1924 | Paris |
28,325 * | Lucie Petit-Daigré | FRA | 21.07.1924 | Brüssel |
30,10 * | Violette Gouraud-Morris | FRA | 04.08.1924 | London |
30,225 * | Lucienne Velu | FRA | 19.09.1924 | Paris |
31,15 * | Marie Vidláková | TCH | 11.10.1925 | Praga |
34,15 * | Halina Konopacka | POL | 23.05.1926 | Varșovia |
38,34 * | Milly Reuter | GER | 22.08.1926 | Braunschweig |
39,18 * | Halina Konopacka | POL | 04.09.1927 | Varșovia |
39,62 * | Halina Konopacka | POL | 31.07.1928 | Amsterdam |
40,345 * | Jadwiga Wajs | POL | 15.05.1932 | Pabianice |
40,39 * | Jadwiga Wajs | POL | 16.05.1932 | Łódź |
40,84 * | Grete Heublein | GER | 19.06.1932 | Hagen |
42,43 * | Jadwiga Wajs | POL | 19.06.1932 | Łódź |
43,08 * | Jadwiga Wajs | POL | 15.07.1933 | Królewska Huta |
43,795 * | Jadwiga Wajs | POL | 11.08.1934 | London |
44,34 * | Gisela Mauermayer | GER | 02.06.1935 | Ulm |
44,76 * | Gisela Mauermayer | GER | 04.06.1935 | Nürnberg |
45,53 * | Gisela Mauermayer | GER | 23.06.1935 | München |
46,10 * | Gisela Mauermayer | GER | 29.06.1935 | Jena |
47,12 * | Gisela Mauermayer | GER | 25.08.1935 | Dresda |
48,31 | Gisela Mauermayer | GER | 11.07.1936 | Berlin |
53,25 | Nina Dumbadse | URS | 08.08.1948 | Moscova |
53,37 | Nina Dumbadse | URS | 27.05.1951 | Gori |
53,61 | Nina Romaaschkowa | URS | 09.08.1952 | Odessa |
57,04 | Nina Dumbadse | URS | 18.10.1952 | Tbilisi |
57,15 | Tamara Press | URS | 12.09.1960 | Roma |
57,43 | Tamara Press | URS | 15.07.1961 | Moscova |
58,06 | Tamara Press | URS | 01.09.1961 | Sofia |
58,98 | Tamara Press | URS | 20.09.1961 | London |
59,29 | Tamara Press | URS | 18.05.1963 | Moscova |
59,70 | Tamara Press | URS | 11.08.1965 | Moscova |
61,26 | Liesel Westermann | FRG | 05.11.1967 | São Paulo |
61,64 | Christine Spielberg | GDR | 26.05.1968 | Regis-Breitingen |
62,54 | Liesel Westermann | FRG | 24.07.1968 | Werdohl |
62,70 | Liesel Westermann | FRG | 18.06.1969 | Berlin |
63,96 | Liesel Westermann | FRG | 27.09.1969 | Hamburg |
64,22 | Faina Melnik | URS | 12.08.1971 | Helsinki |
64,88 | Faina Melnik | URS | 04.09.1971 | München |
65,42 | Faina Melnik | URS | 31.05.1972 | Moscova |
65,48 | Faina Melnik | URS | 24.06.1972 | Augsburg |
66,76 | Faina Melnik | URS | 04.08.1972 | Moscova |
67,32 | Argentina Menis | ROM | 23.09.1972 | Constanța |
67,44 | Faina Melnik | URS | 25.05.1973 | Riga |
67,58 | Faina Melnik | URS | 10.07.1973 | Moscova |
69,48 | Faina Melnik | URS | 27.09.1973 | Edinburgh |
69,90 | Faina Melnik | URS | 27.05.1974 | Praga |
70,20 | Faina Melnik | URS | 20.08.1975 | Zürich |
70,50 | Faina Melnik | URS | 24.04.1976 | Soci |
70,72 | Evelin Jahl | GDR | 12.08.1978 | Dresda |
71,50 | Evelin Jahl | GDR | 10.05.1980 | Potsdam |
71,80 | Marija Wergowa-Petkowa | BUL | 13.07.1980 | Sofia |
73,26 | Galina Sawinkowa | URS | 22.05.1983 | Leselidse |
73,36 | Irina Meszynski | GDR | 17.08.1984 | Praga |
74,56 | Zdenka Šilhavá | TCH | 26.08.1984 | Nitra |
76,80 | Gabriele Reinsch | GDR | 09.07.1988 | Neubrandenburg |
Legături externe
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Aruncarea discului