Iran i olympiska sommarspelen 2004
| ||||||
Kommitté | Irans Olympiska Kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten | ||||||
Deltagare | 37 deltagare i 10 grenar | |||||
Fanbärare | Arash Miresmaeili | |||||
| ||||||
| ||||||
Iran i olympiska sommarspelen | ||||||
1900 • 1904-1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Iran i olympiska vinterspelen | ||||||
1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980-1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 |
Iran i olympiska sommarspelen 2004 bestod av 37 idrottare som blivit uttagna av Irans olympiska kommitté. De deltog i 35 tävlingar i tio sporter.[1]
Medaljörer
Medalj | Namn | Sport | Gren |
---|---|---|---|
Guld | Hadi Saei | Taekwondo | Herrarnas 68 kg |
Guld | Hossein Rezazadeh | Tyngdlyftning | Herrarnas +105 kg |
Silver | Masoud Mostafa-Jokar | Brottning | Herrarnas fjädervikt, fristil |
Silver | Alireza Rezaei | Brottning | Herrarnas supertungvikt, fristil |
Brons | Alireza Heidari | Brottning | Herrarnas tungvikt, fristil |
Brons | Yosef Karami | Taekwondo | Herrarnas 80 kg |
Bordtennis
- Huvudartikel: Bordtennis vid olympiska sommarspelen 2004
Idrottare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Omgång 4 | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | |||
Mohammad Reza Akhlaghpasand | Herrsingel | Monteiro (BRA) L 1–4 8–11, 13–11, 9–11, 7–11, 5–11 | Gick inte vidare | 49 |
Boxning
- Huvudartikel: Boxning vid olympiska sommarspelen 2004
Idrottare | Gren | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Mohammad Asheri | Lättvikt | Bye | Valentino (ITA) L 18–37 | Gick inte vidare | 9 |
Brottning
- Huvudartikel: Brottning vid olympiska sommarspelen 2004
- Herrarnas fristil
Idrottare | Gren | Första omgången | Avancemang | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | ||||
Babak Nourzad | 55 kg | Naranbaatar (MGL) L 0–6 | Pool C 3 | Gick inte vidare | 16 | ||
Kim (KOR) W 6–4 | |||||||
Masoud Mostafa-Jokar | 60 kg | Prizreni (ALB) W 8–0 | Pool E 1 Q | Bye | Inoue (JPN) W 5–4 | Quintana (CUB) L 0–4 | |
Aslanasvili (GRE) W 3–2 | |||||||
Alireza Dabir | 66 kg | Murtazaliev (RUS) L 0–4 | Pool F 3 | Gick inte vidare | 18 | ||
Tavkazakhov (UZB) L 4–5 | |||||||
Mehdi Hajizadeh | 74 kg | Saghirashvili (GEO) W 7–5 | Pool D 2 | Gick inte vidare | 13 | ||
Williams (USA) L 0–3 | |||||||
Majid Khodaei | 84 kg | Kumar (IND) W 5–1 | Pool A 1 Q | Sanderson (USA) L 5–6 | Gick inte vidare | Match om femte plats Loizidis (GRE) W 3–0 | 5 |
Yokoyama (JPN) W 8–1 | |||||||
Alireza Heidari | 96 kg | Kurtanidze (GEO) W 3–2 | Pool D 1 Q | Aghayev (AZE) W 5–0 | Ibragimov (UZB) L 4–6 | Bronsmatch Cormier (USA) W 3–2 | |
Jaoude (BRA) W 10–0 | |||||||
Alireza Rezaei | 120 kg | Boyadzhiev (BUL) W 5–0 | Pool E 1 Q | Bye | Mutalimov (KAZ) W 4–1 | Taymazov (UZB) L Fall | |
Ösökhbayar (MGL) W 3–0 | |||||||
Hrynkevich (BLR) W 7–0 |
- Grekisk-romersk
Idrottare | Gren | Första omgången | Avancemang | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | ||||
Hassan Rangraz | 55 kg | Rivas (CUB) L 4–6 | Pool B 2 | Gick inte vidare | 9 | ||
Benchenaf (ALG) W 10–0 | |||||||
Ali Ashkani | 60 kg | Monzón (CUB) L 1–4 | Pool G 3 | Gick inte vidare | 11 | ||
Tüfenk (TUR) L 1–3 | |||||||
Gikas (GRE) W 6–1 | |||||||
Parviz Zeidvand | 66 kg | Begaliev (KGZ) W 5–0 | Pool D 1 Q | Mansurov (AZE) L 1–2 | Gick inte vidare | Match om femte plats Kim (KOR) DNA, DSQ | — |
Sánchez (ESP) W 3–1 | |||||||
Behrouz Jamshidi | 84 kg | Avramis (GRE) L 1–3 | Pool C 2 | Gick inte vidare | 9 | ||
Aanes (NOR) W 3–0 | |||||||
Masoud Hashemzadeh | 96 kg | Sudureac (ROU) W 2–2 | Pool D 1 Q | Chkhaidze (KGZ) W 3–1 | Nozadze (GEO) L 2–4 | Bronsmatch Özal (TUR) L 2–3, DSQ | — |
Ežerskis (LTU) W Fall | |||||||
Sajjad Barzi | 120 kg | Deák-Bárdos (HUN) W 3–1 | Pool B 1 Q | Szczepaniak (FRA) W 3–0 | Baroyev (RUS) L 0–4 | Bronsmatch Gardner (USA) L 0–3 | 4 |
Ahokas (FIN) W 2–1 |
Cykling
- Huvudartikel: Cykling vid olympiska sommarspelen 2004
Landsväg
- Herrar
Idrottare | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Abbas Saeidi Tanha | Herrarnas linjelopp | Gick inte vidare | |
Amir Zargari | Herrarnas linjelopp | Gick inte vidare |
Bana
- Poänglopp
Idrottare | Gren | Poäng | Placering |
---|---|---|---|
Mehdi Sohrabi | Herrarnas poänglopp | Gick inte vidare |
- Förföljelse
Idrottare | Gren | Kval | Första omgången | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Motståndare Tid | Placering | Motståndare Tid | Placering | ||
Hossein Askari | Herrarnas förföljelse | 4:39.302 | 15 | Gick inte vidare | 15 |
Friidrott
- Huvudartikel: Friidrott vid olympiska sommarspelen 2004
- Herrar
- Bana, maraton och gång
Idrottare | Gren | Heat | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | |||
Sajjad Moradi | 800 meter | 6 | 1:49.49 | 7 | Gick inte vidare | 61 |
- Fältgrenar och tiokamp
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | ||
Abbas Samimi | Diskuskastning | 57.57 | 28 | Gick inte vidare |
Judo
- Huvudartikel: Judo vid olympiska sommarspelen 2004
- Herrar
Idrottare | Gren | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | |||
Masoud Haji Akhondzadeh | Extra lättvikt (-60 kg) | Bye | Cameroun (CMR) W 0030–0001 | Nazaryan (ARM) W 0010–0001 | Zintiridis (GRE) W 1000–0021 | Khergiani (GEO) L 0011–0122 | Bronsmatch Choi (KOR) L 0000–1002 | 5 | |
Arash Miresmaeili | Halv lättvikt (-66 kg) | Vaks (ISR) L Diskvalificerad | Gick inte vidare | — | |||||
Hamed Malekmohammadi | Lättvikt (-73 kg) | Bye | Jereb (SLO) W 1000–0010 | Bivol (MDA) L 0000–1000 | Återkval León (VEN) W 1010–0000 | Återkval Neto (POR) L 0020–1110 | Gick inte vidare | 9 | |
Reza Chahkhandagh | Halv mellanvikt (-81 kg) | Echarte (ESP) W 1000–0000 | Gontiuk (UKR) L 0002–1001 | Återkval Belgaïd (MAR) L 0001–0013 | Gick inte vidare | 13 | |||
Abbas Fallah | Mellanvikt (-90 kg) | Morgan (CAN) L 0111–1002 | Gick inte vidare | 21 | |||||
Masoud Khosravinejad | Halv tungvikt (-100 kg) | Bye | Maksimov (RUS) L 0001–0100 | Gick inte vidare | 21 | ||||
Mahmoud Miran | Tungvikt (+100 kg) | Bye | Brutus (HAI) W 1002–0001 | Tataroğlu (TUR) W 1000–0010 | Pepic (AUS) W 0110–0100 | Tmenov (RUS) L 0010–1110 | Bronsmatch van der Geest (NED) L 0001–0201 | 5 |
Taekwondo
- Huvudartikel: Taekwondo vid olympiska sommarspelen 2004
Idrottare | Gren | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaer | Återkval | Bronsmatch | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Hadi Saei | Herrarnas −68 kg | Molfetta (ITA) W RSC | Silva (BRA) W 8–6 | Song M-S (KOR) W 9–9 SUP | Bye | Huang C-H (TPE) W 4–3 | ||
Yousef Karami | Herrarnas −80 kg | Noikoed (THA) W 16–12 | Trenton (AUS) W 13–9 | López (USA) L 6–7 | Bye | Hamdouni (TUN) W 12–4 | Ahmadov (AZE) W 9–8 |
Referenser
- ^ Iran at the 2004 Athina Summer Games. Arkiverad 3 maj 2009 hämtat från the Wayback Machine. Sports Reference. Läst 2 februari 2016.
|